Svečnica 2020

• Post author:
  • Post category:Oznanila

Na praznik svečnice obeležujemo tudi dan posvečenega življenja, zato pošiljam misel o redovništvu:

Papež Frančišek je redovnicam in redovnikom zaklical: »Cerkev mora biti privlačna. Prebudite svet! Vi ste priče, kako v tem svetu drugače delati, se obnašati in živeti!« Naj se ne pridružijo prerokom nesreče in črnogledosti, »ki zelo škodujejo Cerkvi in posvečenemu življenju«. »Ne podležite skušnjavi zaspanosti in obupanosti. Okrepite svojo poklicanost ‘jutranje straže’, da bi lahko drugim oznanjali prihod zarje. Razsvetlite prihodnost!« Na pomisleke, kako prebujati in razsvetljevati svet ob vedno »starejših« in praznih samostanih, papež odgovori: »Naj vas statistika ne potre. Ne pustite se pogojevati s starostjo in številkami. Sledite Duhu!« Sledite »trem željam« gledati na preteklost s hvaležnostjo, živeti sedanjost z gorečnostjo in preroško gledati v prihodnost z upanjem.

Evangeljsko na prihodnost posvečenega življenja gledajo tudi slovenske redovnice in redovniki. Karmeličanka s. Damjana pravi: »Ni se nam bati. Ker ne vodimo mi življenja in zgodovine, ampak Gospod. In zato ker, kot je lepo povedal že Izraelcem: ‘Ne boj se, mala čreda.’ Ni rekel ‘horda’. Ker smo sol in kvas. V dva litra enolončnice ne streseš kilograma soli, ampak le ščepec. Moramo se osvoboditi predstave, da je Cerkev samo velika, triumfalistična, številčna, velike zgradbe … Ne. Gospod nas bo počasi naučil, da je tudi drugačna Cerkev rodovitna,«: »Tako kot Marija klečimo pod križem in zremo dogajanje, ki je vse prej kot rožnato. Marija je zdržala in bila deležna vstajenja. Mislim, da smo tudi redovnice in redovniki poklicani, da z Marijo pokleknemo pod križ in se z njo učimo, kako zdržati. A ne v grenkobi, pač pa v upanju.«